Nejsnadnější cesta k mobilní aplikaci
geolokační marketing

Funkce mobilní aplikace: Geolokace

Jako uživatelé mobilního zařízení jste se již určitě setkali s funkcí geolokace a pravděpodobně ji využíváte několikrát denně. Pokud jste ale firma, možná vás ještě nenapadlo, co vám může tato funkce přinést. A to je škoda.

 

Geolokační marketing není zrovna nový pojem, avšak s rostoucím používáním mobilních zařízení dostal zcela jiný rozměr.

 

Zjednodušeně řečeno, geolokační marketing znamená sbírání dat o poloze spotřebitelů pomocí různých technologií a jejich následné použití pro porozumění cílové skupině a pro sofistikovanější zaměření reklamy.

 

Poskytnout či neposkytnout

geomarketing

Téměř denně se v digitálním světě setkáváme s výzvami k poskytnutí polohy a nezřídka určitě váháme, zda tuto informaci poskytnout či nikoli. Vždyť je to přece jen velmi osobní údaj, kterého lze snadno zneužít.

Povolení zjišťování polohy můžete nastavit buď u každé aplikace zvlášť nebo pak hromadně v nastavení daného zařízení. Vypnutím přístupu k vaší poloze se však ochuzujete o některé možnosti mobilních aplikací.

Mezi ty nejčastější příklady, kdy používáme tuto funkci, je sdílení polohy v příspěvcích na sociálních sítích nebo zobrazení vaší aktuální polohy na mapě. Možností je ale mnohem více.

 

 

Technologie

Geotargeting

Geotargeting neboli geografické cílení je nejrozšířenější forma geolokace používaná převážně v online marketingu. Jde o zjišťování polohy návštěvníků určitého webu pomocí IP adresy. Data jsou pak nejčastěji využívána pro tvorbu obsahu určeného speciálně pro tyto návštěvníky. Pomocí této technologie lze zjistit přibližnou polohu na úrovni měst, regionů či států.

 

Geofencing

Geofencing je už metoda, která využívá mobilní zařízení a tudíž má k dispozici o něco přesnější data. Využívá se zde určování polohy na základě GPS chytrého telefonu, čímž je možné se zaměřit i na jednotlivé ulice či městské části.

Tato technologie je založená na mobilitě uživatele. V okamžiku, kdy se dostane do vymezeného území, mohou být spouštěny určité akce, jako jsou push notifikace, e-mail nebo SMS. Často se tato metoda využívá k přivedení potenciálních zákazníků do kamenné prodejny.

 

Beaconing

Tato metoda se velmi podobá geofencingu s tím rozdílem, že je založená na sofistikovanější Bluetooth technologii, která je méně energeticky náročná, a tedy ekonomicky výhodnější. V případě, že má váš zákazník zapnutý Bluetooth, můžete se spojit ve chvíli kdy se nachází v blízkosti vaší prodejny či jiného důležitého místa. Tato technologie má dosah až 70 metrů.

 

 

Příklady využití geolokace v mobilním marketingu

geotargeting

 

Restaurace

Využití technologií Geofencing a Beacon se přímo nabízí v případě, že máte restauraci, bistro či kavárnu. Pomocí Geofencingu můžete vytvořit okruh a upozornit tak kolemjdoucí například na vaše denní menu či speciální nabídku a tím přitáhnout více zákazníků.

Nebezpečím však v tomto případě je, že některým lidem může přicházet více notifikací, než je vhodné. Typicky pokud se daná osoba pohybuje v tomto kruhu častěji, třeba několikrát denně. V takovém případě je nutné myslet na omezení zasílání upozornění.

Pomocí Beaconu pak můžete podpořit nákup zákazníků, kteří již do vašeho podniku vešli. To se hodí především v případě denních špiček, kdy přijde mnoho lidí najednou a zákazníci by tak mohli mít tendenci odcházet.

 

 

Kamenné prodejny

Pravdou je, že s rozvojem nákupu online (ecommerce) a obzvláště pak rozšířením používání mobilních zařízení, se velké procento nákupů přesunulo z kamenných prodejen do e-shopů. Mnoho, i velkých značek, pak bylo nuceno zavírat své provozovny. Proč se ale nezamyslet nad tím, jak mohou technologie fyzický nákup podpořit?

Představte si, že zákazníci budou místo služeb prodavače využívat svého mobilního telefonu k tomu, aby našli, co hledají, aby zkontrolovali ceny, přečetli si reference a tak dále. Mobilní aplikace dokáže pracovat s nejaktuálnějšími informacemi, a hlavně s personalizovanými informacemi, kterými prodavač nikdy disponovat nebude.

Každý zákazník, který tak vejde do obchodu může dostat nabídku, která je přímo pro něj a která zvýší pravděpodobnost jeho nákupu.

 

Možnosti využití těchto technologií bychom mohli najít i v mnoha dalších oblastech. Poraďte se s námi o uplatnění geolokace ve vašem podnikání.

 

Komentování je ukončeno.