Nejsnadnější cesta k mobilní aplikaci

Kolik stojí vývoj mobilní aplikace?

Čas, který lidé tráví používání mobilních aplikací každým rokem stoupá a důvodů proč mít vlastní mobilní aplikaci je opravdu hodně. Pokud jste již začali přemýšlet o tom, jak by mohla vypadat právě ta vaše, určitě jste narazili na otázku ceny za vývoj. Chcete-li si odpovědět na tuto otázku, pojďme se nejdříve podívat na faktory, které ovlivňují cenu aplikací.

 

Pro stanovení nákladů na vývoj nejdříve zvažte následující 3 aspekty:

  • Funkce (typ aplikace, integrace se vzdáleným datovým serverem, notifikace, geolokace, online platba, design, integrace třetích stran atd.)
  • Kdo ji vytvoří? (vývojářská agentura, freelancer, AppElis atd.)
  • Platforma (iOS vs. Android)

 

Zamyslete se nad funkčností a složitostí aplikace

 

Jednoduchá aplikace

Obsahuje základní funkce, prosté uživatelské rozhraní ( UI / UX), katalog zboží/služeb, a také jednoduché vyhledávání.

Může se jednat o firemní katalog nebo-li aplikace se seznamem produktů/služeb obsahující slevy, notifikace, novinky a další základní funkce. Typickými zákazníky jsou restaurace, hotely, kadeřnictví a další.

Náklady a délka vývoje:

Vývojářská agentura Freelancer AppElis
+/- 100 000 kč (Android)

25% ceny je vyhrazeno pro řízení projektů (Project Management) a testování (Quality Assurance).

+/- 30 000 kč (Android) +/- 2 500 – 5 490kč/měsíc (Android i iOS)
1-2 měsíce 2-4 měsíce 1 týden

 

 

Průměrná aplikace

Obsahuje více pokročilých funkcí, jako je vlastní uživatelské rozhraní na míru, rozšíření o tablety, online platby, integrace se sociálními médii a tak dále. Tyto funkce však často zvyšují náklady na vývoj aplikace.

Může se jednat o vnitropodnikovou/interní aplikaci. Aplikace pro společnosti a jejich distributory, obchodníky, zaměstnance pro lepší komunikaci mezi sebou, například o prodejích nebo novinkách. Typickými zákazníky jsou automobilky a jejich dealeři, realitní společnosti a další.

Náklady a délka vývoje:

Vývojářská agentura Freelancer AppElis
+/- 300 000 kč (Android) +/- 150 000 kč (Android) +/- 4 000 – 7 990kč/měsíc (Android i iOS)
2-5 měsíců 3-6 měsíců 1 měsíc

 

 

Složitá aplikace

Obsahuje většinu pokročilých funkcí, jako je zpracování audio a video souborů, synchronizace v reálném čase, na míru šité uživatelské rozhraní, geolokace, chat, integrace se službami třetích stran, komplexní backend s několika typy databází  atd.

Jedná se například o e-shop aplikace. Aplikace, která funguje stejně jako e-shop, s možností online plateb, širokým výběrem z katalogu, akcemi, notifikacemi a dalšími funkcemi. Nebo také mobilní hra. Jednodušší mobilní hra, která může dobře fungovat jako marketingový nástroj pro značky.

Náklady a délka vývoje:

Vývojářská agentura Freelancer AppElis
+/- 500 000 kč (Android) +/- 200 000 kč (Android) +/- 6 000 – 12 990kč/měsíc (Android i iOS)
4-7 měsíců 5-9 měsíců 2 měsíce

 

 

appelis mobilni aplikace jaguar

 

 

Kdo Vám může aplikaci vytvořit?

 

Vývojářská agentura:

Hodinová sazba: od 1500kč/ hod do 3000kč / hod.

Zaplatit si vývoj aplikace vývojářskou agenturou je asi nejběžnějším řešením. Získáte tým designérů, vývojářů a projektových manažerů, kteří všechnu práci udělají za Vás, a vám tak odpadnou veškeré starosti. Pokud se rozhodnete spolupracovat s vývojářskou společností, ujistěte se, že mají zkušenosti s vývojem mobilních aplikací a můžete se spolehnout na férovou spolupráci. Většina takových agentur má dost zkušeností na to, aby zvládla vyvinout i velmi složité mobilní aplikace. Nicméně, tento způsob vývoje je ze všech nejdražší. Mějte ale na paměti, že kdykoliv v budoucnu budete potřebovat úpravy v aplikaci, musíte vždy znovu spolupracovat s vývojáři, kteří vaši aplikaci naprogramovali.

 

Nezávislý vývojář/Freelancer:

Hodinová sazba: od 400kč/ hod do 1000kč / hod.  

Spolupráce s nezávislým programátorem je další populární způsob vývoje. Nejen že je tento způsob vývoje cenově dostupný ale pokud je vývojář velmi zkušený, je schopný vytvořit stejně kvalitní aplikace jako vývojářská agentura. Nicméně, najít spolehlivého, schopného a pracovitého programátora, který s Vámi bude pravidelně komunikovat je těžší než se může zdát. Často se stává, že narazíte na nekvalifikovaného nebo neseriózního programátora, kterému jde jen o Vaše peníze a splnit zadání neumí. Tyto problémy s najímáním freelancerů jsou sice běžné, ale ne nevyhnutelné. Nezávislé vývojáře můžete hledat například na platformách jako: upwork.com, freelancer.com nebo guru.com.

 

AppElis:

Hodinová sazba: 0kč / hod.

Spolupráce s AppElis je velmi snadná. Zdarma pro Vás vytvoří aplikaci podle vašich potřeb. Platíte pouze za využívání aplikace a to měsíční paušál od 2 500kč do 12 990kč. Vývoj aplikace je obvykle velmi rychlý, trvá v průměru 1 měsíc, v závislosti na složitosti aplikace. Kvalita aplikací je zároveň stejná jako aplikace vytvořené vývojářskou agenturou.  

 

A nezapomeňte na maintenance fee, neboli poplatek za správu aplikace.

 

Maintenance fee

Stejně jako jakýkoliv jiný software, i mobilní aplikace se musí průběžně udržovat. Průměrné náklady na údržbu softwaru jsou zhruba 15 až 20% ceny za vývoj. Náklady na údržbu lze rozložit na náklady na hosting, monitoring, marketing, aktualizace a případně i licence za služby, které vývojář využívá pro údržbu mobilní aplikace.

Vývojářské agentury mají tendenci nastavit tyto poplatky za údržbu vysoko, aby si tak zajistily stálý měsíční příjem, aniž by pro něj musely moc pracovat. Samostatný programátor si tento poplatek účtuje většinou jednou ročně a bývá z pravidla mnohem nižší. AppElis si žádný maintenance fee neúčtuje, vše je zahrnuto v měsíčním paušálu.

 

Zanechte komentář.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.