Nejsnadnější cesta k mobilní aplikaci
mobilni aplikace pro e-shop

Proč váš e-shop potřebuje mobilní aplikaci?

To, že se mobilní aplikace v dnešním digitálním světě firmám vyplatí, už víme. Dokonce jsme pro vás sepsali i 7 hlavních důvodů, proč by jste měli o své vlastní aplikaci uvažovat. Vlastníte-li však e-shop, tak zpozorněte, vás se to týká obzvláště.

 

Od návštěvy kamenné prodejny po nákup přes mobilní aplikaci.

 

Prodejci a nakupující zažili s rozvojem digitálních technologií velké změny. Nejdříve se nákup přesunul z kamenných prodejen do online prostoru a poté si našel cestu až do našich mobilních zařízení v podobě aplikací. Takže nakupovat už můžeme opravdu kdykoli a odkudkoli, a firmy, které se tomu nepřizpůsobily, přicházejí o velké zisky.

 

Online už nenakupujeme pouze oblečení a elektroniku, pár kliky na svém mobilním telefonu po cestě z práce si můžete nakoupit i potraviny, z kterých ještě ten samý den budete vařit večeři.

 

Většina e-shopů se dnes spokojuje s mobilní verzí webu. Rozdíly mezi mobilní aplikací a mobilním webem jsme vám již popsali v jednom z předchozích článků. Nyní vám jen připomeneme ty nejdůležitější benefity, které má mobilní aplikace přímo pro e-shopy.

 

mobilní aplikace eshop s potravinamu

Aplikace e-shopu s potravinami

 

V první řadě jde o příjemnější používání. Aplikace je vytvořena pro daný typ operačního systému a vše se zobrazuje přesně a rychle. To umožňuje mnohem jednodušší výběr a nákup produktu.

 

Dále si musíme uvědomit, že mobilní telefon je velmi osobní věc, kterou používá jen daná osoba, a to několikrát denně. Z marketingového hlediska tak získáváme mnohem přesnější informace o zákazníkovi, než bychom získali z webových analytik.

 

Tyto informace pak můžeme získat k lepšímu cílení reklamy a komunikaci se zákazníkem. Zákazníkovi jsme mnohem blíže, než kdybychom ho kontaktovali e-mailem. Zasílaná upozornění se na obrazovce mobilního telefonu podobají jiným osobním zprávám a pokud to s nimi nepřeháníme, lidé na ně dobře reagují.

 

Prostřednictvím mobilní aplikace je také možné využívat hardware telefonu. Může se jednat o fotoaparát (např. ke skenování kódů), geolokaci (vyhledání nejbližší prodejny) nebo například potvrzení otiskem prstu, které je možné využít k zabezpečení plateb.

 

Pro jaké e-shopy je mobilní aplikace vhodná?

Ne každému e-shopu se mobilní aplikace vyplatí. Neexistuje však jednoduché měřítko, jak toto posoudit. Ve hře je mnoho faktorů a je vždy třeba posoudit každý případ zvlášť.

 

Nejprve je nutné zvážit finanční stránku. Mobilní aplikace sice již nejsou tak drahé jako dříve, ale i přesto je nutné se dobře zamyslet nad touto investicí. Důležitým ukazatelem je také návštěvnost e-shopu z mobilního telefonu, pokud vidíme, že většina našich zákazníků nakupuje z mobilního telefonu, pravděpodobně ocení možnost stažení aplikace.

ikony aplikací eshopy

Aplikace e-shopů Rohlik.cz, Amazon, Alza, Mall.cz, IKEA

 

Obecně je třeba se zamyslet, zda nainstalování appky přinese uživateli nějaký dlouhodobý užitek. Kvůli jednomu náhodnému nákupu si ji určitě stahovat nebude. Buď se tedy jedná spotřební zboží, které zákazník nakupuje opakovaně (potraviny) nebo jde o zboží, kde může výběr trvat delší dobu a aplikace mu s tím pomůže (nábytek).

 

Nicméně do aplikace lze zapojit mnoho dalších funkcí, čímž se může aplikace stát zajímavou i v případě specificky jiného produktu. Cílem je vždy užitečnost aplikace pro uživatele. Mobilních aplikací jsou tisíce a kapacity mobilních zařízení jsou omezené. Pamatujte na to.

 

Proč nemají všechny e-shopy svou appku?

U nás v ČR zatím stále není mnoho e-shopů, které by měly vlastní mobilní aplikaci. Příčinou mohou být velké počáteční i provozní náklady, které se vyplatí jen opravdu velkým značkám. Málokdo ale ví, že aplikaci je možné si v dnešní době i pronajmout za mnohem menší peníze. O tom, kolik vás bude aplikace stát, jsme psali zde.

 

Průzkumy však dokazují, že mobilní aplikace výrazně zvyšují obrat a jsou tedy velkou konkurenční výhodou. Navíc u nás je stále velmi malá konkurence na poli mobilních aplikací e-shopů. Mezi těmi největšími můžete najít např. Rohlik.cz, Alza nebo třeba IKEA, nicméně prostor mají i mnohem menší značky včetně té vaší!

 

appelis vývoj mobilních aplikací

 

Komentování je ukončeno.