Nejsnadnější cesta k mobilní aplikaci

Mobilní web nebo mobilní aplikace?

Žijeme v mobilní době a firmy, které se tomu ještě nepřizpůsobily, zůstávají pozadu. Jsou dva způsoby, jak se dostat svým zákazníkům do mobilních zařízení. Je lepší mobilní/responzivní web nebo mobilní aplikace? Přečtěte si, jaké jsou rozdíly, výhody a nevýhody obou variant.

 

Nejdříve si vyjasněme pojmy

Jsou dva způsoby, jak můžete svůj web přizpůsobit pro mobilní zařízení.

  1. Mobilní web je oddělenou verzí klasického webu, která je vytvořena přímo pro mobilní zařízení. Snadno ho poznáte z URL adresy webu, která má tento formát m.adresawebu.cz.
  2. Responzivní web je web, který své zobrazení přizpůsobuje konkrétnímu zařízení a jeho velikosti displeje.

 

Téměř každá firma má svůj web, ale bohužel ne všechny firemní weby jsou uzpůsobeny pro mobilní zařízení. Dalo by se říci, že nemít v roce 2018 mobilní/responzivní web znamená, s trochou nadsázky, neexistovat. Konkurence na “vyhledávacím poli” je krutá.

Oproti tomu mobilní aplikace je softwarová aplikace, která je tvořena speciálně pro smartphony, tablety a jiná mobilní zařízení a je vyvíjena pro konkrétní platformu (Android, iOS).

 

Celé je to složitější. Rozhodně už to NENÍ KDO S KOHO.

 

Už teď možná tušíte, že je to celé komplikovanější, a že je třeba otázku položit trochu jinak. Spíš než se rozhodovat mezi mobilním/responzivním webem a mobilní aplikací, byste se měli zamyslet o obou možnostech najednou.

Přizpůsobený web jako nezbytný start

Data jasně ukazují, že v dnešní době je nutnost přizpůsobit se mobilním zařízením. Na mobilu trávíme až 4 hodiny denně. Podívejte se sami do vlastních dat, např. v Google Analytics, a uvidíte kolik návštěvníků webu se na vaše stránky kouká pomocí mobilu.

Nespornými výhodami mobilního/responzivního webu je to, že nevyžaduje žádné stahování, instalaci, nezávisí na operačním systému, a je tak dostupný všem a prakticky ihned. Dále jsou výhodou nižší náklady na tvorbu a poměrně snadná aktualizace a správa (oproti mobilní aplikaci). V neposlední řadě, existuje mnoho možností, jak na takový web přivést návštěvníky ať už pomocí SEO nebo placené reklamy.

Jaké jsou nevýhody oproti mobilní aplikaci? V prvé řadě absence mnoha funkcí, které vám mohou výrazně zvyšovat konverze a zajistit opakované návštěvníky. Dále pak horší ovládání, nižší personalizace nabídek či informací a nutnost připojení k internetu pro jakoukoliv aktivitu.

responzivní web
S mobilní aplikací posunete svůj byznys na jinou úroveň

Mobilní aplikace na rozdíl od webové stránky je tvořena přímo pro konkrétní platformu. Nemůžete tedy používat aplikace pro Android u iPhone produktů a naopak. Vývoj je časově i finančně o něco náročnější, ale v dnešní době už existují chytrá řešení.

Distribuce aplikace probíhá přes specializovaný online store (AppStore, Google Play), což je omezující z pohledu marketingu a možností, jak dovést lidi ke stažení vaší aplikace. Jakmile si ji ale zájemce stáhne, dostává daleko personalizovanější zážitek a mnohem snáz se stane vaším zákazníkem.

Mobilní aplikace může obsahovat mnoho funkcí (push notifikace, katalog produktů, sdílení přes sociální sítě), které si přizpůsobíte na míru přímo vašemu byznysu. Některé funkce pak můžete používat i bez připojení k internetu.

 

Rychlý přehled

Webová stránka Mobilní aplikace
Cena levnější dražší
Připojení na internet Pouze online Online i offline
Rychlost Pomalejší (záleží na optimalizaci) rychlá
Přizpůsobení danému zařízení horší lepší
Závislost operačního systému pro všechna zařízení pro danou platformu
Možnost úprav a správa snadná složitá

 

 

O dalších výhodách mobilních aplikací čtěte zde anebo se poraďte rovnou s námi!

 

Komentování je ukončeno.