Nejsnadnější cesta k mobilní aplikaci

Vývoj mobilních aplikací

Mobilní telefon je dnes nejpoužívanějším zařízením pro užívání internetu a mobilní aplikace v současné době hrají čím dál větší roli. Není tedy divu, že mnoho firem chce vytvořit svou vlastní aplikaci s cílem zvýšit své prodeje. Dobrou zprávou je, že je dnes lehčí než kdy dříve vyvinout si vlastní mobilní aplikaci. Existují 4 nejčastější způsoby, jak na to.

 

Mít vlastní mobilní aplikaci už není tak složité jako dříve.

 

1. Naučte se kódovat

Chcete-li vytvořit mobilní aplikaci aniž byste museli utratit velké peníze na vývojářském týmu, můžete si ji naprogramovat sami. Kódování je v mnoha ohledech jako učení nového jazyka. Učení této dovednosti bude trvat nějakou dobu, ale to se dá zjednodušit za pomoci online škol, jako je Codecademy.

Počítejte však s tím, že abyste si naprogramovali vlastní kvalitní aplikaci, zabere vám učení nejméně půl roku. Naučíte-li se dostatečně širokou škálu kódovacích dovedností k vytvoření aplikace, nebudete možná potřebovat žádné další spolupracovníky. Tím, že se naučíte kódovat navíc také lépe pochopíte celkovou funkci vašeho webu, což vám umožní jej rozšířit o nové funkce.

 

ikony mobilních aplikací

 

2. Najměte si vývojářskou firmu

Pokud máte hodně peněz a trpělivosti, můžete vývoj aplikace zadat externímu vývojovému týmu. Mějte však na vědomí, že tato metoda vyžaduje velké množství počátečního kapitálu. Pokud se rozhodnete spolupracovat s vývojářskou společností, ujistěte se, že mají zkušenosti s vývojem mobilních aplikací a můžete se spolehnout na férovou spolupráci.

Počítejte také s tím, že takový vývoj zabere jeden až tři měsíce a pravděpodobně dojde v průběhu ke zdržení a jiným komplikacím. Navíc kdykoli v budoucnu budete potřebovat úpravy v aplikaci, musíte vždy znovu spolupracovat s vývojáři, kteří vaši aplikaci naprogramovali. Velkou výhodou však je fakt, že pokud potřebujete velmi specifickou aplikaci s funkcemi šitými na míru, zkušený vývojářský tým je většinou schopný ji vyvinout.

Tento nejběžnější způsob tvorby mobilních aplikací je bohužel i tím nejdražším. Pokud nechcete žádné starosti s řízením více specialistů, agentura vám dodá svůj vlastní tým designérů, vývojářů a projektových manažerů, kteří všechnu práci udělají za Vás, a vám tak odpadnou veškeré starosti. Většina vývojářských agentur má dost zkušené programátory na to, aby byli schopni vytvořit kvalitní komplexní aplikaci, takže se nemusíte bát toho, že by aplikace nefungovala tak, jak má.

 

Pokud potřebujete velmi specifickou aplikaci s funkcemi šitými na míru, zkušený vývojářský tým je většinou schopný ji vyvinout.

 

3. Vytvořte si aplikaci sami v App Builderu

Tak jako si můžete vytvořit vlastní e-shop ve WordPressu nebo Shopify, můžete si vytvořit aplikaci v některém z App Builderů jako je například Appy Pie. Tento způsob tvorby je jedním z rychlejších a jednodušších.

Velkou výhodou je, že nemusíte umět kódovat, protože tyto platformy vám umožní vytvořit jednoduchou mobilní aplikaci bez předchozí znalosti programování. Tyto platformy často nabízejí funkce „drag and drop“, díky nimž jsou velmi snadno použitelné. Navíc nepotřebujete žádný počáteční kapitál, protože platíte jen měsíční poplatek.

Nevýhodou je však fakt, že aplikace často vypadají amatérsky a kvalitní značky si tak snadno poničí svou image. Jsou vhodné spíše pro mladé nadšence, menší celebrity a malé podnikatele, kteří si kvalitní aplikace z finančních důvodů dovolit nemůžou a zároveň nepotřebují mobilní aplikaci šitou na míru.

Za využívání aplikací, kterou si vytvoříte v AppBuilderu většinou platíte měsíční poplatek. Tento poplatek je poměrně nízký ve srovnání s náklady na vývoj aplikace vývojářskou agenturou, ale pokud plánujete využívat aplikaci déle než 10 let, může cena vyjít nastejno.

 

kódování mac

 

4. Pronajměte si aplikaci za měsíční paušál

Poslední řešení v sobě kombinuje výhody ze dvou předchozích způsobů tvorby. Do tvorby aplikace nepotřebujete investovat téměř žádný čas, protože vývojáři ji vytvoří sami. Navíc za samotný vývoj nic neplatíte. Platíte pouze měsíční poplatek za využívání aplikace a v rámci tohoto paušálu se daná společnost postará o vše ostatní, jako například aktualizace, hosting a technickou podporu.

Jednou ze společností poskytujících tento druh vývoje je například AppElis. Vývoj aplikace je většinou velmi rychlý, trvá průměrně 1 měsíc, a to díky unikátní platformě, která umožňuje tvořit mobilní aplikace rychleji, ale bez ztráty na kvalitě. Aplikace je navíc šitá na míru, a tak vypadá velmi profesionálně a je vhodná pro velké i střední společnosti, které potřebují kvalitní a reprezentativní řešení.

 

 

Při výběru té vhodné cesty nezapomínejte na poplatek za údržbu a způsob propagace vaší aplikace.Maintenance fee/Poplatek za správu

Je dobré pamatovat na to, že pokud si aplikaci necháte vytvořit od vývojářské agentury, většina z nich si účtuje tzv. maintenance fee, což je poplatek za údržbu aplikace. Tento poplatek v sobě zahrnuje hosting, monitoring, aktualizace a případně i licence za služby, které vývojář využívá pro údržbu mobilní aplikace. Průměrná výše poplatku je 15 až 20 % ceny za vývoj. AppElis si žádný maintenance fee neúčtuje, vše je zahrnuto v měsíčním paušálu.

 

Marketing

Mějte na paměti, že tak jako samotné vytvoření webové stránky nestačí k tomu, aby ji začali lidé navštěvovat, musíte i u aplikace vynaložit velké úsilí k tomu, abyste přiměli její potenciální uživatele k tomu, aby si ji stáhli. Tak jako svoji stránku musíte zaindexovat do webových vyhledávačů, hlavně Googlu a postarat se o kvalitní SEO, musíte i svou aplikaci nahrát na Google Play či App Store a postarat se o kvalitní ASO – App Store Optimization.

Myslete na to, jaká klíčová slova Vaši potenciální uživatelé zadávají do vyhledávačů, když hledají řešení, které jim vy můžete poskytnout. Také zvažte využití facebook ads, cílené jen na uživatele na mobilních zařízeních s možností okamžité instalace. Musíte si však dobře spočítat, kolik za takové jedno stažení jste ochotni zaplatit tak, aby se Vám to pořád vyplatilo.

V AppElis vám v rámci měsíčního poplatku poskytneme pomoc při propagaci vaší aplikace a poradíme vám, jak ji využít na maximum.

 

 

Zanechte komentář.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.